Free songs

Google pozwoli zniknąć z Internetu.

16 Maj 2014
Komentarze: Komentowanie nie jest możliwe
16 maja 2014, Komentarze: Komentowanie nie jest możliwe

Google przygotowuje narzędzie, dzięki któremu automatycznie będzie można usunąć wpisy o sobie z rezultatów wyszukiwania.

Narzędzie będzie posiadało mechanizmy, zabezpieczające przed nieautoryzowanym usunięciem cudzych pozycji w wyszukiwarce.

Decyzja Google pokierowana jest wyrokiem sądu Unii Europejskiej (CJEU), który orzekł, że powinna istnieć możliwość żądania od Google i innych wyszukiwarek usunięcia linków do nieaktualnych informacji o osobie.

Europejczycy, którzy chcą być usunięci z wyszukiwarek mogą zażądać od operatora wyszukiwarki usunięcia nieaktualnych informacji o sobie.  Operator powinien potrafić stwierdzić czy wyświetlana informacja o osobie jest aktualna, jeżeli nie to musi je usunąć.

W tej chwili Google oferuje półautomatyczne narzędzia służące do usuwania pewnych informacji takich jak podpisy, numery identyfikacyjne czy numery kont bankowych jednak będą one wymagać rozszerzenia funkcjonalności.

Rzecznik Google nie zdradził jak konkretnie nowy system ma działać. „Jest to skomplikowane – nie tylko ze względu na mnogość języków, ale też konieczność wnikliwej analizy treści. W ciągu kilku tygodni powinniśmy mieć możliwość powiedzieć naszym użytkownikom coś więcej w tym temacie.” Nie odniósł się do informacji czy od czasu wyroku sądu wzrosła liczba próśb o usunięcie nieaktualnych informacji.

Francuski urząd ochrony danych osobowych stwierdził, że wyrok zgodny jest z obecną interpretacją prawa francuskiego, i jest on gotowy wymusić wprowadzenie zmian przez Google we Francji, jeżeli po wyroku sądu unijnego gigant z Redmond nie podejmie nakazanych kroków.

Inne kraje dopiero zapoznają się z wyrokiem. Google dyskutowało na temat prawa ochrony danych z Irlandią i Norwegią.

„Google jeszcze nie stwierdził jak nakazy wyroku zostaną zaimplementowane w krajach nordyckich” – powiedział Bjorn Erik Thon, przedstawiciel norweskiego urzędu ochrony danych.

 

Google z pewnością zadba o to, by przekuć ten wyrok w swój własny sukces ;-)

 

Comments are closed.